NECİP FİLİZ

NECİP FİLİZ

1975 yılında Denizli doğdu. İlk, orta ve Lise Öğrenimini Denizli de tamamladı. Yabancı dil eğitimi için gittiği İngiltere de Oxford Brookes Üniversitesinde Bilgisayar ve Elektronik bölümünü bitirdikten sonra Boğaziçi Üniversitesinde Pazarlama ve Finans üzerine yüksek lisans eğitimi aldı. Aile şirketi olan Fatih Profil AŞ - Davut Haddecilik AŞ ve Yavuz Ferforje AŞ. Şirketlerinde 1983 yılında başladığı iş hayatında üretimde çıraklıktan, kaynakçılığa daha sonra satış pazarlama ve en son Genel Müdürlük görevine geldi. Yurtdışında bir çok ülkede gerek fuar gerek iş ziyaretleri sebebiyle bulunarak şirketin satış faaliyetlerini uluslararası alana taşınmasına yardımcı oldu. 2003-2004 yılları arasında yedek subay eğitimini başarı derecesi ile tamamladı. 1999 yılında Fazilet Partisinden 2004 yılında Saadet Partisinden“ Su gibi temiz Ali Filiz” sloganı ile belediye başkan adayı olan babasının, belediye başkan adaylığı çalışmalarında bizzat bulunarak siyasi tecrübe kazanmaya başladı.

2011-2015 Arası Uzun yıllar üyesi olduğu Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği MÜSİAD derneğinde 2011 – 2015 yılları arası Denizli Şube Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. 30 Mart 2014 tarihinde kurulan Merkezefendi Belediyesi AK Parti Meclis üyesi olarak Plan ve Bütçe komisyonunda yer aldı. Gençlik yıllarından beri ekip ve teşkilat çalışmasına önem veren bir anlayışla, inandığı davası uğruna mücadele ederek, sivil toplum kuruluşlarında, siyasette ve sosyal yaşamda aktif görevler almaya devam etti. 1 Şubat 2015 tarihinde gerçekleştirilen AK Parti 5.Olağan İl Kongresinde, Dış ilişkilerden sorumlu İl başkan yardımcısı görevini başarı ile yürüttü. 14 Ekim 2015 tarihinde AK Parti Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN 'ın tenzipleriyle AK Parti Denizli İl Başkanlığı görevine atandı.

7 Nisan 2018 tarihinde yapılan il kongresinde; İl Başkanlığı görevine seçildi. İl Başkanlığı görevi süresince; Cumhurbaşkanlığı, 1 Kasım ve 24 Haziran 2018 Genel seçimleri, 31 Mart Yerel seçimleri ve 16 Nisan referandumunda il başkanı olarak, yönetim kurulu ve AK Parti teşkilatlarıyla birlik ve beraberlik içinde görevini başarı ile yürüttü. Sonrasında yaşanan hain darbe girişimde günlerce 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı'nda nöbette 7 düvelin karşısında Diriliş ruhumuzu yeniden ayağa kaldıran bir anlayışın parçası oldu. 11 Kasım 2020 Tarihinde yaptığı Basın Açıklaması ile 7.nci olağan İl Kongresinde tekrar il başkanlığına aday olmayacağını açıklayarak başarı ile taşıdığı bayrağı bir başka dava arkadaşına devretti. Denizli Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu üyeliğinin yanı sıra Organize Sanayi Bölgesi Teknik Koleji (DOSTEK) Vakfı Başkanı ve OSBÜK Yönetim Kurulu üyesi olan Necip Filiz, Sayın Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Mart 2021 tarihindeki 7. Olağan Büyük Kongrede temsilleri ile Genel Merkez Demokrasi ve Hakem kurulu üyeliğine seçildi; Evli ve 2 çocuk babası olup, iyi düzeyde İngilizce bilmektedir.