ABDÜLKADİR AKSU

ABDÜLKADİR AKSU

1944 yılında Diyarbakır’da doğdu. İlköğretimini Diyarbakır Cumhuriyet İlkokulunda, Orta Öğrenimini Ziya Gökalp Lisesi’nde tamamlamıştır.1968...

1944 yılında Diyarbakır’da doğdu. İlköğretimini Diyarbakır Cumhuriyet İlkokulunda, Orta Öğrenimini Ziya Gökalp Lisesi’nde tamamlamıştır.1968 yılında Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun olmuştur.

Mesleğe 1968 yılında Diyarbakır Maiyet Memuru olarak atanmak suretiyle başlamıştır. Staj döneminde Diyarbakır Ergani Kaymakam Refikliği (1969), Diyarbakır Bismil İlçesi Sinan Bucak Müdürlüğü (1969), Bingöl Genç Kaymakam Vekilliği (1969), Malatya Akçadağ ve Doğanşehir Kaymakam Vekilliği (1969-1970) yapmıştır. Yeniden Diyarbakır Maiyet Memurluğuna atanarak 16 Temmuz 1970-26 Ekim 1970 tarihleri arasında görev yapmıştır. 1970 yılında 50 nci Dönem Kaymakamlık Kursunu başarıyla tamamlamış ve İzmir  Kınık Kaymakamlığına atanmıştır. 1971-1972 yılları arasında Yedek Subay Adayı ve Erzurum Aşkale Zrh.Tug.Tnk.Tb.’da  Yedek Subay rütbesinde Tank Takım Komutanı olarak vatanî görevini ifâ etmiştir.

Vatanî görevini müteakip sırasıyla; 1973-1976 yılları arasında Yozgat Sarıkaya Kaymakamlığı, 1 Eylül 1976-9 Ekim 1977 tarihleri arasında Malatya İl Emniyet Müdürlüğü, 9 Ekim 1977-30 Ocak 1978 tarihleri arasında Kahramanmaraş Vali Vekili, 31 Ocak 1978-14 Aralık 1978 tekrar 2.defa Malatya İl Emniyet Müdürü, 15 Aralık 1978-21 Aralık 1979 İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Merkez Emniyet Müdürü, 21 Aralık 1979-04 Ocak 1980 İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Vekâleten, 04 Ocak 1980-08 Eylül 1980 İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı asaleten, 29 Ağustos 1980 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile Rize Valiliğine atanarak 12 Eylül 1980-25 Ekim 1980 tarihleri arasında Rize Valisi ve Rize Belediye Başkanı,  29 Ekim 1980-06 Şubat 1984 İçişleri Bakanlığı Merkez Teşkilatı Merkez Valisi, 09 Şubat 1984-18 Eylül 1987 Gaziantep Valisi görevlerinde bulunan Abdülkadir Aksu,  18 Eylül 1987 tarihinde Valilik görevinden istifa etmiş ve 29 Kasım 1987 tarihinde Anavatan Partisinden 18 nci Dönem Diyarbakır Milletvekili seçilmiş ve Aralık 1987 tarihinde de Anavatan Partisi Türkiye Büyük Millet Meclisi Grup Başkan Vekilliği görevine seçilmiştir.

31 Mart 1989 tarihinde 46.Cumhuriyet Hükümetinde İçişleri Bakanlığına atanmış, 47.Cumhuriyet Hükümetinde de  bu görevini 23 Haziran 1991 tarihinde kurulan 48.Cumhuriyet Hükümetine kadar sürdürmüştür. 24 Aralık 1995 tarihinde gerçekleşen Milletvekilliği Genel seçimlerinde tekrar Anavatan Partisi’nden Diyarbakır Milletvekili olarak Parlamentoya girdikten kısa bir süre sonra Anavatan Partisi Grup Başkan Vekilliğine seçilmiş, 53. Cumhuriyet Hükümetinde  GAP’tan Sorumlu Devlet Bakanlığı görevine atanmıştır.

16 Ağustos 1996 tarihinde Anavatan Partisi’nden  istifa ederek, Refah Partisi’ne katılmıştır. Refah Partisi Genel İdare Kurulu üyeliği ve Genel Başkan Yardımcılığı görevi yapmıştır. Refah Partisi’nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasından sonra Fazilet Partisi’ne katılmıştır.

Fazilet Partisi’nin kapatılmasını müteakip kurucuları arasında olduğu  AK Parti'den 3 Kasım 2002 tarihinde İstanbul 3'üncü bölgeden Milletvekili seçilmiştir. AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı görevini ifa ederken 19 Kasım 2002 de 58.inci hükümette İçişleri Bakanlığına atanmıştır. 59.hükümette de İçişleri Bakanlığı görevini sürdürmüş, genel seçim nedeniyle anayasa gereği 7 Mayıs 2007 tarihinde bu görevinden ayrılmış ve 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde tekrar İstanbul 3'üncü bölgeden Milletvekili seçilmiştir. AK Parti Siyasî  ve Hukukî İşlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı görevini üstlenen, MYK üyeliğinde bulunan Aksu, MKYK üyesidir.

Evli, iki çocuğu ve 4 torunu bulunmaktadır. Almanca bilmektedir.