AK SİTELER AK SİTELER
Diğer Resmi Ak Siteleri
Kadın Kolları

Kadın Kolları

Kadınlarımızla yarınlar daha aydınlık olacak.

WEB SİTESİNE GİT
Gençlik Kolları

Gençlik Kolları

AK Gençlik, kökü mazide, gözü istikbalde olan gençliktir.

WEB SİTESİNE GİT
AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

Görüşleriniz bizim için önemli.

WEB SİTESİNE GİT
Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar toplumun kutup yıldızıdır.

WEB SİTESİNE GİT
Engelli Koordinasyon Merkezi

Engelli Koordinasyon Merkezi

Yeter ki gönüller engelli olmasın. İnşallah her engel aşılır.

WEB SİTESİNE GİT
TBMM Grup Başkanlığı

TBMM Grup Başkanlığı

WEB SİTESİNE GİT
AK Kütüphane

AK Kütüphane

AK Kütüphane

WEB SİTESİNE GİT
Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

WEB SİTESİNE GİT
04-10-2022 18:59:16

"Türkiye'nin bölgede bu kadar hızlı fark edilmesi, güçlenmesi bazılarını rahatsız ediyor”

Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Düzce Üniversitesinin (DÜ) 2022-2023 Akademik Yıl Açılış Töreni'ne katıldı.

Yıldırım'a mühendislik alanında fahri doktora unvanı verildi.

Törende konuşan Yıldırım, kız öğrencilerin üniversiteye erişiminin yüzde 13'ten yüzde 49'a ulaştığını, kadın akademik personel sayısının erkeklerden fazla olduğunu söyledi.

Yıldırım, Türk dünyası olarak ticaret, ulaşım, altyapı, iletişim, sağlık ve hayatın bütün alanlarında ciddi anlamda müşterek çalışma yapılması gerektiğini vurgulayarak "Burada bütün Türk devletlerinin gözü kulağı Türkiye'de. Türkiye hepsi için rol model bir ülke." dedi.

Savunma sanayine yapılan yatırımların sonuç verdiğini anlatan Yıldırım, "Komşularımızı Türkiye'ye karşı kışkırtmaların arkasında, Türkiye'nin bu anlamda katettiği gelişmelerin bazılarını rahatsız ettiğini ortaya koyuyor. Amacımız kimseyi korkutmak değil ama hiç kimseden de korkmadığımızı bütün dünyaya göstermektir. Dış politikamızın esası 'Yurtta sulh cihanda sulh'. 100 yıl önce İstiklal Mücadelesi'ni kazandıktan sonra Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kurucu iradenin ortaya koyduğu politikayı biz bugün de aynı şekilde sürdürüyoruz." diye konuştu.

Yıldırım, dış politikada dostların artırılması, düşmanların azaltılması hedefiyle hareket edildiğine vurgu yaparak bölgede huzurun, barışın, refahın sağlanması için çok yoğun mesai harcandığını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bizatihi Ukrayna-Rusya arasındaki savaşın bitirilmesi için büyük gayretler gösterdiğine değinen Yıldırım, "Esir değişiminden tutun orada 26 milyon ton tahılın kıskaç içerisinden alınması, ihtiyaç sahiplerine dağıtılması ve daha birçok hususta kolaylaştırıcı ve arabulucu rolümüzü hiçbir hesap kitap içinde olmadan yapıyoruz. Ama Batı ülkeleri böyle değil. Batı ülkeleri maalesef iki yüzlü davranıyor. Savaşa katılmıyor ama savaşın devam etmesi, masum insanların günahsız çocukların ölmesine seyirci kalıyor. Acımasız ambargolarla insanların hayatını karartıyorlar. Parayı, gelişmişliği, teknolojiyi silah olarak kullanıyorlar. Dolayısıyla bu düşünce, hiçbir zaman ne bölgesel ne de küresel barışı, kardeşliği sağlamaz." şeklinde konuştu.

Yıldırım, Türkiye'nin karada ve Mavi Vatan'da menfaatlerini en üst düzeyde savunmak için canla başla çalıştığını vurgulayarak Türkiye'nin sınırlarına sığacak kadar küçük olmadığını, geçmişten gelen sorumluluğunun olduğunu ifade etti.

Türkiye'nin bulunduğu coğrafyada güçlü durması gerektiğini, bunun da yolunun ay yıldızlı bayrağın altında bir ve kardeş olmaktan geçtiğinin altını çizen Yıldırım üniversite öğrencilerine bazı tavsiyelerde bulundu.

"20 yıl içinde 100 yıllık altyapı açığını kapattık"

Yıldırım, üniversite yıllarının altın değerinde olduğunu, dolu dolu yaşanması gerektiğini, dünyanın çok hızlı değiştiğini, yapılan bir araştırmaya göre bilinen mesleklerden yüzde 70'inin gelecek 20 yılda kaybolacağını aktardı.

Teknolojinin getirdiği gelişmelerin iyi takip edilmesi gerektiğini dile getiren Yıldırım, bilişim, sosyal medya şirketlerinin dünya devleri arasında yer aldığını kaydetti.

Gençlere kendilerini her alanda donanımlı hale getirmelerini tavsiye eden Yıldırım, 29 Ekim'den itibaren Cumhuriyet'in 100. yılına "merhaba" denileceğini belirtti.

Yıldırım, Cumhuriyet'in ikinci yüzyılına başlanırken ilk yüzyıldan elde edilen kazanımların esas alınarak vizyonu, hayalleri yeni baştan geliştireceklerini kaydetti.

Genel seçimlerin yapılacak olması dolayısıyla 2023'ün ayrı bir öneme de sahip olduğuna dikkati çeken Yıldırım, yeni yüzyılın Türkiye'nin, Türklerin yüzyılı olacağını ifade etti.

Türkiye'nin yaptığı yatırımlarla dünyada öne çıktığını anlatan Yıldırım, "Bu, Türkiye'nin geleceğinin çok daha parlak, çok daha güzel günlere, yıllara gebe olduğunu gösteriyor. Türkiye'nin bölgede bu kadar hızlı fark edilmesi, güçlenmesi bazılarını rahatsız ediyor. Varsın, rahatsız olsunlar. Onların keyfine göre hareket edecek değiliz. Bizim amacımız vatandaşımızın mutluluğudur, yaşam kalitesinin artmasıdır. Bu anlayışla çalışıyoruz. 20 yıl içinde 100 yıllık altyapı açığını kapattık. Bugün dost-düşman herkes, Türkiye'nin yol altyapılarını, demir yollarını, havalimanlarını gıptayla izliyor ve büyük bir başarı öyküsü olduğunu dilden dile anlatıyor." ifadesini kullandı.

Yıldırım, yeni yüzyılda gençlere büyük sorumluluklar düştüğünü sözlerine ekledi.