Yükleniyor...

OSMANİYE

Suat ÖNAL

Makine Yüksek Mühendisi – İktisatçı . Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi * Türkiye – Singapur Parlamentolar arası Dostluk Gurubu Başkanı * Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Üyesi (Yedek) 1961 yılında Osmaniye’de doğdu. İlkokul, Ortaokul ve Lise öğrenimini Osmaniye’de tamamladıktan sonra 1982 yılında Çukurova Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümünden iyi derece ile mezun oldu. 01.08.1983-31.10.1984 tarihleri arasında Levazım Asteğmen olarak vatani hizmetini tamamladı. 1985-1989 yılları arasında Köyhizmetleri Diyarbakır 8.Bölge Müdürlüğü ve 4.Bölge Nevşehir İl Müdürlüğünün Atelye şefliği, İşletme ve İkmal Mühendisliği görevlerinde bulundu. 1987-1988 öğretim yılında Ankara’da Devlet Memurları Yabancı Diller Eğitim Merkezinde (Devlet Lisan Okulu) 9 ay süreli ingilizce kursunu Pekiyi derece ile bitirdi. 1989 Mayıs ayında YÖK Dünya Bankası Endüstriyel Eğitim Proje Başkanlığının açtığı sınavı başararak 15.09.1989 tarihinde Çukurova Üniversitesi Osmaniye Meslek Yüksekokuluna Öğretim Görevlisi olarak atandı ve bu proje kapsamında 05.11.1989-28.07.1990 tarihleri arasında İngiltere’nin Bradford şehrinde 9 aylık bir eğitime katıldı. 1993 yılında Erciyes Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makina Anabilim Dalında Yüksek Lisans öğrenimini tamamlayarak Yüksek Mühendis ünvanını aldı. 1999 yılında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesini de bitirdi. 2010 yılında Çukurova Ün. Fen Bil. Enstitüsü Makina Müh. Enerji Anabilim Dalında akademik çalışmasını tamamlayıp Doktor ünvanını alarak Yardımcı Doçent kadrosuna atandı.

Meslek hayatında Ağır İş Makinaları, Yönetim geliştirme, Otomasyon Sistemleri ve Avrupa Birliği projeleri ile ilgili bir çok Yurtiçi eğitime katıldı. Ayrıca Cambridge Üniversitesinin Uluslararası “First Certificate in English” ve London City and Guild Enstitüsünün Eğitimci formasyonu sertifikalarına sahip olup iyi derecede İngilizce ve orta derecede Almanca bilmektedir. Ulusal kongre ve sempozyumlarda yayınlanmış 8 adet bildirisi mevcuttur.

Ocak 1991 tarihinden Eylül 1998 tarihine kadar Çukurova Üniversitesi Osmaniye Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcılığı görevinde bulundu. Avrupa Birliği Yaşamboyu Öğrenme Programlarında Bağımsız Dış Uzman olarak görev yaptı ve AB LDV Hareketlilik projeleri çerçevesinde İspanya, Almanya, İngiltere ve İsveç’te mesleki çalışmalarda bulundu. 1997-2008 yılları arasında TFF Osmaniye İl Hakem Kurulu Başkanlığı yaptı ve son 17 yıldır Profesyonel Futbol Liglerinde Gözlemci olarak görev yapmaktadır.

Siyasi alanda 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde Osmaniye İl Belediye Başkan Adayı oldu.24. Dönem Osmaniye Milletvekili seçildi. 24. Dönemde Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi, Türkiye-Singapur Parlamentolararası Dostluk Grubu başkanı ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Üyesi (Yedek) olarak görev yaptı. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

join us icon
SEN DE ARAMIZA KATIL Gücümüze Güç Katalım.