Yükleniyor...

ANKARA

Lütfiye Selva ÇAM

1970 yılında doğan Çam, eğitim hayatına Ankara Bahçelievler Alparslan İlkokulu’nda başladı. Ankara Bahçelievler Deneme Lisesi ve ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi) Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümünden mezun oldu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Ankara Milletvekili ve Dijital Mecralar Komisyonu Üyesidir. 

AK Parti Genel Merkez Kadın Kollarında MYK Üyesi olarak görev alan Çam, Ekonomi İşler Başkanı ve Dış İlişkiler Başkanı olarak 8 yıl görev yaptı. 2008-2012 yılları arasında Avrupa Halk Partisi (EPP) Gözlemci Yönetim Kurulu Üyesi; 2013-2014 tarihleri arasında ise Asya Siyasi Partileri Konferansı (ICAAP) Kadın Kolları Başkan Yardımcısı olarak görev aldı. 22 Eylül 2015 ile 8 Mart 2021 yılları arasında iki dönem AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı görevlerini yürüttü.

AK Parti Genel Merkez 7. Olağan Kongresinde ve 4. Olağanüstü Kongresinde Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi olarak seçilmiş olup, görevine devam etmektedir.

Türkiye Büyük Millet Meclisinde 25, 26, 27 ve 28. Dönem Ankara milletvekili olan Çam; TBMM’de AK Parti Grup Yönetim Kurulu Üyeliği, Yaşlıların Sorunlarını Araştırma Komisyonu Sözcüsü ve AB Uyum Komisyonu Başkanvekililiği görevlerini yaptı.

Akademik hayatında Kadın İstihdamı ve Girişimcilik konularında ihtisaslaşan Çam, Boston ve Troy State Üniversiteleri ile birlikte “Doğu Almanya’nın Yeni Ekonomik Süreci” üzerine Dresden’de araştırma çalışmalarına katıldı.

Yurtdışında ‘kadın istihdamına’ yönelik işletme alanındaki akademik araştırmalarını, “Türkiye’de Kadın İstihdamının Kalkınmaya Etkileri” başlıklı yüksek lisans tezi ile tamamladı. Uluslararası İlişkiler alanında yaptığı ikinci yüksek lisansı “Türk Dış Politikasında Dijital Diplomasi, 15 Temmuz Darbe Girişimi Sonrası Algı Yönetimi ve Dijital Tehditlerin Türkiye’nin Ulusal Güvenliğine Etkisi” konularını kapsamaktadır.

Yurtiçi ve yurtdışında akademik çalışmalarda bulundu, sivil toplum faaliyetlerinde ve özel sektörde aktif olarak çalıştı.

Kadın, istihdam, girişimcilik, kalkınma ve dijital algı yönetimi çalıştığı konular arasında öne çıkmaktadır.

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Ankara Temsilciliği’nin Kurucu Başkanı olan Çam, 1994 yılında MÜSİAD ile başlayan ve devam eden girişimciliğe ve gençlere yönelik çalışmalarını sürdürmektedir.

Türk kadınının tarihsel süreç içinde kamusal ve siyasal hayatını AK Parti dönemi ile birlikte inceleyen kitap çalışması bulunmaktadır.

Ayrıca çeşitli dergi ve yayınlarda makaleler kaleme almıştır.

Ankara, İstanbul, Almanya ve İsviçre’de İnsan Kaynakları, Yönetim ve Organizasyon, Dış Ticaret, şirket evlilikleri gibi konularda başta aile şirketi olmak üzere yerli ve yabancı firmalarda yönetici olarak çalıştı.

İngilizcenin yanı sıra temel düzeyde Fransızca bilmektedir. Evli ve 3 çocuk annesidir.

join us icon
SEN DE ARAMIZA KATIL Gücümüze Güç Katalım.