Yükleniyor...

KONYA

Ziya ALTUNYALDIZ

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. ABD’de West Coast Üniversitesi’nde Uluslararası İşletme İdaresi alanında yüksek lisans yaptı. İngiltere’de Londra Metropolitan Üniversitesi’nde Uluslararası Karşılaştırmalı Ticaret Hukuku alanında diploma sonrası programı tamamladı.

Devlet Planlama Teşkilatı’nda Uzman Yardımcısı olarak görev yaptı. Dış Ticaret Müsteşarlığı’nda; Devlet Yardımları Daire Başkanı, İhracat Genel Müdür Yardımcısı, İhracat Genel Müdürü ve Müsteşar Yardımcısı olarak görev aldı. Dünyanın devlet destekli ilk ve tek markalaşma programı olan TURQUALITY’nin Çalışma Grubu Başkanı olarak tüm sektörleri kapsayan markalaşma strateji ve yol haritası çalışmalarını, Tasarım Destek Komitesi Başkanı olarak endüstriyel tasarım ve moda tasarımı destek programı çalışmalarını yönetti. İhracatı Geliştirme ve Etüd Merkezi Genel Sekreterliği ve Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) Yöneti Kurulu Üyeliği ve Türkiye İhracat Kredi Bankası (EXIMBANK) Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. Türkiye Cumhuriyeti Londra Büyükelçiliği’nde Ticaret Müşavirliği görevini yürüttü.

Gümrük Müsteşarı olarak görev yaptı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığının kurulması üzerine yeniden Bakanlık Müsteşarı olarak atandı. AK Parti Genel Merkez Dış İlişkiler Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Yapay Zeka ve İnsan Hakları Alt Komitesi Başkanlığı yaptı. TBMM çatısı altında Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Delegasyonu, Avrupa Birliği Uyum Komisyonu ve Türkiye-Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu (KPK) Üyeliklerinde bulundu.

25., 26. ve 27. Konya Milletvekili seçildi. 26. ve 27. dönemlerde Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanlığı görevini yürüttü. Halen 28. Dönem Konya Milletvekili, TBMM Dışişleri Komisyonu Üyesi ve NATO Parlamenter Asamblesi Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Altunyaldız, evli ve 2 çocuk babasıdır.

join us icon
SEN DE ARAMIZA KATIL Gücümüze Güç Katalım.