Yükleniyor...

KAHRAMANMARAŞ

Mehmet ŞAHİN

1972 yılında Kahramanmaraş’ın Andırın ilçesi Altınyayla Köyünde doğdu.

Ortaöğretim ve lise eğitimini Gaziantep’te aldı. Lisans eğitimini ODTÜ Tarih bölümünde tamamladı. Yüksek Lisans eğitimini ODTÜ Uluslararası İlişkiler bölümünde yaptı. Yüksek Lisans eğitimini ODTÜ Uluslararası İlişkiler bölümünde yaptı. Doktora eğitimini Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı.

13 yıl süreyle Gazi Üniversitesi İİBF Uluslararası İlişkiler Bölümünde Araştırma Görevlisi, Yardımcı Doçent Dr. ve Doçent Dr. olarak çalıştı.

2006 yılından bu yana yayımlanan Akademik Orta Doğu dergisinin editörlüğünü yürütmektedir.

2010-2011 yılları arasında Orta Doğu Analiz dergisinin editörlüğünü yürütmüştür.

2010-2013 yılları arasında ORSAM (Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi)  Ortadoğu danışmanı olarak çalışmıştır.

2013-2016 yılları arasında Stratejik Düşünce Enstitüsü Başkan Yardımcılığı ile Dış Politika ve Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü görevini yürüttü.

2014-2016 yılları arasında Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisinde dersler verdi.

2016 yılında Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD)’nin hazırlamış olduğu özel program çerçevesinde Avrupa’da çeşitli ülke ve şehirlerde dış politika konferansları vermiştir.

16 Nisan 2017 Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Referandumu sürecinde Sivil Dayanışma Platformu (SDP) bünyesinde çeşitli şehirlerde yapılan STK ve halk buluşma toplantılarına konuşmacı olarak katılmıştır.

2017 ve 2018 yıllarında Ak Parti Siyaset Akademisi’nde ‘Dış Politika’ dersleri vermiştir. 

Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Enstitüsü’nde Prof. Dr. olarak 4 yıl boyunca görev aldı ve Polis Akademisi Uluslararası Terör ve Güvenlik Araştırmaları Merkezi Müdürlüğü yaptı.

2021-2022 yılları arasında Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi’nde dersler verdi. Çeşitli TV Programlarında yorumcu ve moderatör olarak görev almıştır.

Bunlar; TRT Türk’te 1 yıl yayınlanan ‘‘Reelpolitik’’ programı. TRT Haber’de yayınlanan ‘‘Yeni Gündem’’. CNN Türk’te yayınlanan ‘‘Gece Görüşü’’. Habertürk’ te yayınlanan ‘‘Teke Tek’’, ‘‘Enine Boyuna’’, ‘‘Para Gündem’’ ve  ‘‘Gerçek Fikri Ne?’’ programları. Şuan aktif olarak’ ta Ülke TV’de Haftanın Raporu’’.

Türkiye Gazetesi köşe yazarlığı yaptı.

Uluslararası Politika, Ortadoğu, Türk Dış Politikası ve Türkiye Siyaseti konularında yurt dışı ve yurt içinde konferanslar vermektedir. 

Akademik çalışma alanları Dış Politika, Orta Doğu ve Siyaset Bilimi üzerinedir. Bu alanlar üzerine yayınlanan kitaplar şunlardır; Orta Doğu Siyasetinde Suriye, Orta Doğu Siyasetinde İsrail, II. Körfez Savaşı, Ortadoğu Siyasetinde İran, Türk Dış politikası ve Kamu Diplomasisi, Din-Dış Politika İlişkisi: ABD Örneği, Orta Doğu Aktörler, Unsurlar, Portreler Orta Doğu’nun Kilit Taşları, Akdeniz’de Devlet ve Düzen, Siyasal İletişim, Kültürel Diplomasi ve İletişim. 

17 Kasım 2023 tarihinden itibaren AK PARTİ Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcısı görevine başladı.

join us icon
SEN DE ARAMIZA KATIL Gücümüze Güç Katalım.