Yükleniyor...

Cumhurbaşkanımız Erdoğan, Antalya’da toplu açılış törenine katıldı

 

Cumhurbaşkanımız Erdoğan, "Yeni bir seçimin arifesindeyiz. Karşımıza yine 'yaptırmayız' ittifakıyla çıktılar. Üstelik kendi aralarında da aynı taktiği izleyeceklerini ilan ediyorlar." açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Kepez'deki Turgut Özal Spor Salonu önünde düzenlenen Antalya Toplu Açılış Töreni'ne katılarak bir konuşma yaptı.

Bugün, Kepez’den başlayarak bir taraftan Kumluca’ya, diğer taraftan Manavgat’a kadar her köşesiyle Antalya ile hasret gidermeye geldiklerini söyleyen Cumhurbaşkanımız Erdoğan, “Öncelikle, geçtiğimiz ay aşırı yağışlar sebebiyle sel felaketine maruz kalan Kumluca, Finike ve Demre ilçelerimizdeki vatandaşlarımıza bir kez daha geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Felaketin ilk anından itibaren devlet olarak tüm imkânlarımızla olaya müdahale ettik. Ardından da yaraları saracak adımları süratle attık” dedi.

Kumluca’da binin üzerinde haneye, Finike’de 226 haneye, Demre’de 7 haneye eşya desteği verdiklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Toplam 883 iş yerine de nakdi destek sağladık. Zarar gören bin 615 araç için de sahiplerine maddi yardım yaptık. Sel felaketinde zarar gören 11 bin 755 dekar tarım alanı için 2 bin 769 çiftçimize, 40 milyon liraya yakın nakdi yardım ödemesinde bulunduk. Tarım sigortası olanlar da zararlarını buradan karşılayacak. Toplamda 6 bin 534 vatandaşımıza 137 milyon lira nakdi yardım yapıldı” diye ekledi.

Bugün Kumluca’ya gidip çalışmaları yerinde göreceklerini belirten Cumhurbaşkanımız Erdoğan, “Her afeti aynı zamanda, gelecekte karşılaşabilecek sorunları ve kaynaklarını gösteren birer ibret vesilesi olarak değerlendiriyoruz. Dere yataklarına yapılan müdahalelerle izinsiz inşa edilen köprü ve menfezlerin, buralardan geçirilen boruların, seraların, dökülen sera atıklarının yol açtığı sıkıntıları son afette bir kez daha gördük. Hatta Kumluca şehir merkezindeki selin en önemli sebebinin, dere yatağı üzerinde inşa edilen pazar yeri ve park alanı olduğunu tespit ettik. Derenin, üzeri kapatılan 558 metrelik bölümünün yarıya yakınını hemen açtık. Kalanlarını da üzerindeki yapıların kaldırılmasıyla birkaç ay içinde açacağız. Sel bölgesinde bugüne kadar Devlet Su İşlerimiz tarafından yapılan 1,3 milyar liralık yatırım, daha büyük felaketlerin önüne geçmiştir” şeklinde konuştu.

“Buradan sizlere, meseleyi kökünden çözmek için, 9 taşkın koruma tesisi, 4 gölet ve 3 mendirekten oluşan 16 kalem yatırımı 4,3 milyar liralık bedelle hayata geçirmek üzere çalışmalara hemen başladığımızın müjdesini vermek istiyorum” diyen Cumhurbaşkanımız Erdoğan, şunları kaydetti: “Kamulaştırmaları süratle tamamlayarak bu yıl içinde yatırımlarımızın inşasına geçiyoruz. Bilindiği gibi önceki yılın temmuz ayında da Antalya’mızın doğu tarafındaki ilçeleri yangın afetine maruz kalmıştı. Manavgat, Gündoğmuş, Alanya ve Akseki ilçelerimizde yangında zarar gören evlerin yerine inşa ettiğimiz yaklaşık 900 konuttan 427’sinin anahtarlarını hak sahiplerine teslim ediyoruz. Kalanları da yakında teslim ediyoruz. Yanan bölgelerimizde, 143 bin kilo tohumu toprakla buluşturarak ağaçlandırma çalışmalarını sürdürüyoruz. Ayrıca, yangına dayanaklı ağaç türlerini yaygınlaştırıyoruz.”

Bu kapsamda 2,5 milyon fidanı toprakla buluşturduklarını hatırlatan Cumhurbaşkanımız Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Görüldüğü gibi, her hâl ve şart altında vatandaşlarımızı yalnız bırakmıyoruz. Mağduriyet yaşayan herkesin, maddi manevi her türlü destekle yanlarında yer alıyoruz. Eğitimden sağlığa, ulaşımdan enerjiye diğer pek çok alandaki hizmetlerimiz gibi afetlerde de dünyanın en hızlı ve etkin müdahale sistemine sahip ülkesi durumundayız.”

Cumhurbaşkanımız Erdoğan, açılıştaki konuşmasında 6'lı masa hakkında "Bunlar kendi vesayetlerini inşa etmeye çalışıyor. Bu defaki vesayetin adı ne biliyor musunuz? Altılı masadaki vesayetin adı, siyasi vesayet." ifadesini kullandı. Türkiye'nin eskiden yürütmede iki başlılığı kaldıramadığı için ağır bedeller ödediğini, krizler yaşadığını belirten Erdoğan, "Bunlar iki de değil altı başlı yürütme peşinde koşuyor." dedi. Erdoğan, yaklaşan 2023 seçimleri için "Fazla değil 5 ayımız var. 5 ay durmak yok." açıklamasında bulundu.

join us icon
SEN DE ARAMIZA KATIL Gücümüze Güç Katalım.