“52 bini kamuda olmak üzere, özel sektörle birlikte 300 bin engellimiz istihdam ediliyor”

Çalık, 2002 yılına kadar engellilerin hangi konumda olduğunu, 15 yılda hangi konuma geldiğini engellilerin çok daha iyi bildiğini ifade ederek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğunda ilk icraatlarından birinin engelliler masası kurmak olduğunu dile getirdi.

"Engel varsa zihindedir, yürektedir" 

AK Parti iktidar olduğunda, engelli, engelsiz bütün insanların refah seviyesini yükseltmek için çaba sarf ettiklerini, 2005 yılındaki yasal düzenleme ve 2010'daki anayasada yaptıkları düzenlemeyle engellilerin önündeki bütün mevzuatları kaldırdıklarını anlatan Çalık, şöyle devam etti:

"(Çürük, özürlü, kör, topal, sakat) denen bütün kelimeleri kaldırdık. Engelin canda olmadığını bilen insanlarız. Engel varsa zihindedir, yürektedir. İşte Cumhurbaşkanımızla birlikte hem yürekteki, hem de zihindeki engelleri kaldırmakadına, çok önemli düzenlemeler yaptık. İstihdamın önündeki engelleri kaldırdık. 2002 yılında 5 bin 777 engellimiz istihdam edilmişken, bugün 52 bini kamuda, özel sektörle birlikte 300 bin engellimiz istihdam ediliyor. Bağlamış olduğumuz maaşla, engelliler evlerinde hapis olmaktan kurtuldu, mekanlara çıktı. Eğitimin önündeki engelleri aşmak adına, engelli evlatlarımıza hem taşımalı hem de kaynaşmalı sistemle eğitimin önündeki engelleri kaldırdık. İşitme engellilerimize, otistik çocuklarımıza özel okullar yaptık. Şimdi engelliler istedikleri hastanede, istedikleri sağlık hizmetini alabiliyorlar." 

Çalık, engellilerin önündeki engelleri kaldırırken, Türkiye'nin önüne engel koymak isteyenleri engelli, engelsiz tüm vatandaşların kaldırdığını aktararak, "15 Temmuz'da, Türkiye'nin önüne engel koymak istediler, engelli kardeşlerimiz dahil olmak üzere milletimiz, tanklara göğsünü siper etti. Gazilerimiz, şehitlerimiz ve kahramanlarımız var. Türkiye'nin önündeki engelleri kaldıran ve engellilerin gönlünde taht kuran Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın dolu dolu selamlarını getirdim." diye konuştu. 

"Engellilerin sağlık raporu sorununu çözüyoruz" 

Engellilerin sağlık raporu almak için randevu sisteminde yaşadıkları problemleri, Sağlık Bakanı ve ilgili diğer bakanlarla görüştüklerini kaydeden Çalık, "Cumhurbaşkanımız, 'engelli kardeşlerimizin yaşadığı, sağlık raporu ile ilgili bütün sıkıntıları giderin' talimatını verdi. İnşallah bundan sonra, bu konuda sorun yaşamayacaksınız. Ampute olan, herhangi bir uzuv kaybı yaşayan kardeşlerimiz ile ilgili raporlama işlemlerinin yeniden ele alınması konusunda, Cumhurbaşkanımız talimat verdi." ifadelerini kullandı. 

Çalık, Engelsiz Yaşam Merkezi'ni kurarak, engelli vatandaşların sosyal yaşama katılması ve eğitime dahil olabilmeleri için geliştirdiği bu sosyal belediyecilik anlayışından dolayı Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş'i kutlayarak, ekibine teşekkür etti.

Çalık daha sonra, Şırnak'ın Cizre ilçesinde terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonda şehit olan özel harekat polisi Bayram Özdere'nin anne ve babasını ziyaret etti.

Çalık, Gölcük ilçesindeki evinde ziyaret ettiği şehit polisin annesi Emine ve babası Hasan Özdere'nin elini öptü. Şehit annesi Özdere, ziyaretin kendisini çok mutlu ettiğini belirterek, "Sizleri her zaman bekliyorum. Sizler de benim birer evladımsınız." dedi.

"Eli Öpülesi Anneler’ projesi” 

Öznur Çalık, daha sonra, Kocaeli İl Başkanlığı'nın "Eli Öpülesi Anneler Projesi" kapsamında, Gölcük Yazlık'ta yaşayan engelli kardeşleri ziyaret etti. 

Çalık, ziyaret ettiği engelli Metin ve Hatice Zorlu kardeşler ile bir süre sohbet edip sorunlarını dinledi. 

Programa, Çalık'ın yanı sıra TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, AK Parti Kocaeli İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, AK Parti Gölcük İlçe Başkanı İdris Alp ve engelli vatandaşlar katıldı.

Daha sonra, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nce kurulan, sosyal risk gurubunda olan çocukların hizmet aldığı Beyaz Kalpler Eğitim ve Gelişim Merkezi'ni ziyaret eden Çalık, burada yapılan çalışmalarla ilgili brifing aldı. 

Beraberindeki Katırcıoğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve AK Parti İl Başkanı Ceyhan ile merkezi gezen Çalık'a, burada aşçılık eğitimi alan gençlerin hazırladığı yemekten ikram edildi. 

join us icon
SEN DE ARAMIZA KATIL Gücümüze Güç Katalım.
Yükleniyor...