Yükleniyor...

Bakan Mehmet Nuri Ersoy, İzmir'de açıklamalarda bulundu

 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Çeşme Turizm Projesi'yle ilgili çalışmaların devam ettiğini, hafta sonu itibarıyla planların netleşeceğini bildirdi.

Mehmet Nuri Ersoy, partisinin "2023'e Doğru Şehir Buluşmaları" etkinlikleri kapsamında AK Parti İl Başkanlığında düzenlenen basın toplantısında, saat 03.29'da meydana gelen merkez üssü İzmir'in Buca ilçesi olan 4,9 büyüklüğündeki deprem dolayısıyla İzmirlilere geçmiş olsun dileklerini iletti.

Bakan Ersoy, "2023'e Doğru Şehir Buluşmaları" kapsamında İzmir'e ziyaretler ve incelemelerde bulunmak üzere geldiğini belirtti. Restorasyon ve yenileme çalışmaları devam eden Eski Tekel Fabrikası'nda da incelemede bulunacağını ifade eden Ersoy, projede hızlı şekilde ilerlediklerini vurgulayarak şöyle konuştu:

"Hedefimiz mart sonuna kadar bu projeyi tamamlayıp hizmete açmak. Biliyorsunuz Türkiye genelinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından başlatılan Kültür Yolu Festivalleri var. 2022 yılında Kültür Yolu Festivalleri kapsamına beş il dahil edilmişti ve aldığımız karar gereği de her yıl mevcut illere beş ilave ederek başta Anadolu'nun 7 bölgesi olmak üzere tüm büyük şehirlerimize kültür yolu festivallerini yaymak istiyoruz. Bu bağlamda nisan sonunda 2023 festivalleri başlıyor. Hem Adana olsun hem İzmir olsun Kültür Yolu Festivallerine dahil ediliyor. Yani İzmir de 2023 itibarıyla Kültür Yolu Festivalleri'ne katılmış olacak."

Ersoy, Eski Tekel Fabrikası'nın da bu festivalde temel etkinlik noktalarından biri olacağını dile getirdi.

Çeşme Turizm Projesi

İzmir'in turizm, gastronomi ve kültür sanatla ön plana çıktığını anlatan Ersoy, şunları söyledi:

"İzmir turizmle birlikte kalkınmasını çok hızlı yapabilecek olan bir şehrimiz. Ben her zaman söylüyorum; İzmir gibi büyük şehirlerimiz söz konusu olduğu zaman konuya siyasi yaklaşmayı doğru bulmuyorum. İzmir için doğru olan, gerekli olan projeleri, altyapısını, bilimsel raporları doğru hazırlayarak projelere sıcak bakmak, katılımcı yaklaşmak gerekiyor. Bu bağlamda bizim de hazırladığımız Ege Turizm Merkezleri kapsamında Çeşme Turizm Proje'miz var; biliyorsunuz. Bununla ilgili çalışmalarımız da devam ediyor. İnşallah hafta sonu itibarıyla planlar da netleşmiş olacak ve askı süreci başlayacak. Benim tekrar belirtmek istediğim konu; İzmir gibi şehirlerimiz söz konusu olduğunda, projeleri, siyasi parti olarak yaklaşmamamız gerekiyor. İzmir için doğru olan, gerekli olan projelere el birliğiyle sahip çıkıp, varsa uyarıları da dikkate alarak düzeltmeleri de yaparak projeleri gerçekleştirmemiz gerekiyor. İzmir'in geleceği çok parlak ve ben bu gelecekte de İzmir'in turizm ve kültür sanat başta olmak üzere kazanımlarının büyük olacağını düşünüyorum."

join us icon
SEN DE ARAMIZA KATIL Gücümüze Güç Katalım.