Yükleniyor...

Cumhurbaşkanı Yardımcımız Oktay, Kahramanmaraş merkezli depremlere ilişkin bilgi verdi

 

"Arama kurtarma olarak baktığımızda sahada 34 bin 717 personelimiz var. Bütün güçleriyle çalışmaya devam ediyorlar"

Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay, Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle sahada 34 bin 717 personelin çalıştığını, bölgede yaklaşık 5 bin konteyner kent kurulma çalışmasının fiilen başladığını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Yardımcımız Oktay, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile AFAD Koordinasyon Merkezi'nde deprem bölgelerindeki son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ciddi hasara sebep olan depremlerin 7'nci gününde buruk da olsa sevinçlerin yaşandığını belirten Cumhurbaşkanı Yardımcımız Oktay, 159'uncu saatte Gaziantep'te bir vatandaşın kurtarıldığını anımsattı.

Bu güzel haberin umudu ve ümidi yaşatmak için çok önemli olduğunu, motivasyonu canlı tuttuğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Yardımcımız Oktay, "Şu an itibarıyla arama kurtarma olarak baktığımızda sahada 34 bin 717 personelimiz var. Bütün güçleriyle çalışmaya devam ediyorlar." dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcımız Oktay, Hatay'daki arama kurtarma çalışmalarının daha da yoğunlaştırıldığını, en kısa zamanda depremden etkilenen 10 ilde ve tüm ilçelerde, köylerde bir an önce defin işlemleri dahil tüm çalışmaları tamamlamak istediklerini ve yakınlarını kaybedenlerin acılarını biraz olsun dindirebilmiş olmayı ümit ettiklerini söyledi.

Deprem bölgesindeki artçı sarsıntıların bir süre daha devam edebileceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Yardımcımız Oktay, "Hasarlı olan, ağır hasarlı olan, yıkılan veya yıkılacak durumda olan binalardan uzak durulmasını ısrarla talep ediyoruz afetzede vatandaşlarımızdan ve bölgedeki herkesten." şeklinde konuştu.

"Enkazlardan delillerin toplanması son derece kritik"

Hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini belirten Oktay, şöyle devam etti:

"Şu anda 6 bini aşkın personelimiz çok yoğun bir şekilde bu hasar tespit çalışmalarına devam ediyorlar. 230 bin toplam bina, 966 bin 544 bağımsız birimin tamamı çalışılmış durumda. Tahmini olarak 2,5 milyonluk bir bölgede bina stokumuzun olduğunu düşündüğümüzde çalışmaların hızla ilerlediğini, ilerleyeceğini hep birlikte görüyoruz."

Az hasarlı ve hasarsız binalarla ilgili tespitlerin de bir an önce yapılması ve bu binalara ev sahiplerinin yerleşebilmelerinin sağlanması gerektiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Yardımcımız Oktay, "108 bin bina ve 550 bin dairenin hasarsız olduğu tespit edilmiştir. Az hasarlı olanlar da yine 58 bin bina ve 438 bin bağımsız birim." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Yardımcımız Oktay, vatandaşların e-Devlet ve hasartepit.csb.gov.tr adreslerinden binaların hasar durumunu öğrenebileceğini hatırlattı.

Arama kurtarma çalışmaları tamamlanan enkazlardan delillerin toplanmasının önemine değinen Oktay, "Enkazlar kaldırılmadan önce savcılıklarca binalardan, enkazlardan delillerin toplanması son derece kritik, bu deliller toplanmadan enkazların kaldırılmaması...Bununla ilgili tüm tedbirler alınmıştır zaten." dedi.

"Hatay Havalimanı'nı da bugünden itibaren kullanmaya başlamış durumdayız"

Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay, deprem bölgesinde 12 bin 322 iş makinasıyla çalışmaların sürdüğünü, yoğunlaşılması gereken bölgelere iş makinalarının kaydırıldığını ifade etti.

Bölgedeki çalışmalara destek veren diğer araçlara ilişkin de bilgi veren Oktay, 24 gemi, 70 uçak ve 112 helikopterin sahadaki çalışmalara katıldığını belirtti. Cumhurbaşkanı Yardımcımız Oktay, "Bununla ilgili havalimanlarımızı son derece aktif kullanıyoruz bölgede. Hava araçlarımızı aktif kullanıyoruz. Burada İHA'lar ve dronları da özellikle zikretmek gerekir, çalışmaların yürütülmesinde çok aktif kullanılan yerli İHA'larımız ve dronlarımız da bunun içerisindedir." diye konuştu.

Depremler nedeniyle hasar gören Hatay'daki havalimanında çalışmaların tamamlandığını belirten Cumhurbaşkanı Yardımcımız Oktay, "Uçaklarımız havalimanına inmek üzere havadalar. Gerek tahliye operasyonlarında gerekse ayni yardımlar dahil her türlü operasyonlarda Hatay Havalimanı'nı da bugünden itibaren kullanmaya başlamış durumdayız diyebilirim çünkü uçaklarımız havada." bilgisini paylaştı.

"5 bin adetlik konteyner kent"

Deprem bölgesindeki barınma ihtiyacının son derece önemli olduğunu belirten Oktay, 2,6 milyonun üzerinde battaniyenin bölgeye gönderildiğini, çadır ihtiyacının fazla olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Yardımcımız Oktay, bütün kurum ve kuruluşlar ile yurt dışından gelen yardımların bölgeye yönlendirildiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Yardımcımız Oktay, konteyner kent oluşturma çalışmalarına ilişkin ise "Bölgede kurulan çadır kentler ve konteyner kentlerin kurulum çalışmaları da devam ediyor. Yaklaşık 5 bin adetlik konteyner kent kurulma çalışması fiilen başlatılmıştır." dedi.

join us icon
SEN DE ARAMIZA KATIL Gücümüze Güç Katalım.