AK SİTELER AK SİTELER
Diğer Resmi Ak Siteleri
Kadın Kolları

Kadın Kolları

Kadınlarımızla yarınlar daha aydınlık olacak.

WEB SİTESİNE GİT
Gençlik Kolları

Gençlik Kolları

AK Gençlik, kökü mazide, gözü istikbalde olan gençliktir.

WEB SİTESİNE GİT
AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

Görüşleriniz bizim için önemli.

WEB SİTESİNE GİT
AK İcraatlar

AK İcraatlar

Birlikte başardık!

WEB SİTESİNE GİT
Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar toplumun kutup yıldızıdır.

WEB SİTESİNE GİT
Engelli Koordinasyon Merkezi

Engelli Koordinasyon Merkezi

Yeter ki gönüller engelli olmasın. İnşallah her engel aşılır.

WEB SİTESİNE GİT
TBMM Grup Başkanlığı

TBMM Grup Başkanlığı

WEB SİTESİNE GİT
AK Kütüphane

AK Kütüphane

AK Kütüphane

WEB SİTESİNE GİT
Türkiye Bülteni

Türkiye Bülteni

Türkiye Bülteni

WEB SİTESİNE GİT
Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

WEB SİTESİNE GİT
20-10-2020 16:24:38

"Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere tüm Türk halkı bu tarihi mücadelesinde Azerbaycan halkının ve devletini yanındadır"

Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Genel Merkez'de Yeni Azerbaycan Partisinin (YAP) Türkiye ve AK Parti ile ilişkilerden sorumlu Genel Koordinatörü, Azerbaycan Milletvekili, Azerbaycan-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanvekili Ramil Hasan ile Azerbaycan Milletvekili ve Yeni Azerbaycan Partisi Gençlik Kolları Genel Başkanı Ramin Mammadov'u kabul etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Yılmaz, "Bugünlerde Azerbaycan tarihi bir süreç içerisinde, tarihi günler yaşanıyor. Her zaman söylüyoruz, bir millet iki devlet diyoruz. Gerçekten bu ruhla Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere tüm Türk halkı bu tarihi mücadelesinde Azerbaycan halkının ve devletinin yanındadır. Kardeş Azerbaycan'a bu anlamda yürekten başarılar diliyoruz." diye konuştu.

Yılmaz, Azerbaycan'ın hem haklı hem güçlü olduğunu belirterek "Uluslararası hukuka göre toprakları işgal edilmiş durumda, bu konuda BM kararları var, farklı uluslararası platformların kararları var. Azerbaycan toprağı yaklaşık 30 yıldır işgal altında. Azerbaycan sabırla birtakım müzakerelerin ve diplomasinin bu sorunu çözmesini arzu etti, gayret etti. Maalesef samimi bir müzakere yapılmadığını hepimiz görüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Azerbaycan'ın 30 yıla yakın bir süredir sabırla beklediğine işaret eden Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Azerbaycan yine Ermenistan'ın yaptığı birtakım saldırılar sonrasında haklı olarak ve güçlü olarak topraklarını işgalden kurtarma çabası içerisinde ve son dönemlerde yaptığı mücadeleyle çok ciddi mesafeler almış durumda. Ben Azerbaycan halkını tebrik ediyorum. Sayın Aliyev'i, bu halka liderlik yapan İlham Aliyev'i ve yönetimini, Azerbaycan ordusunu ve emeği geçen herkesi yürekten kutluyorum, tebrik ediyorum. Bu mücadelenin sonunda Azerbaycan'ın işgal edilmiş toprakları işgalden kurtulacak ve Azerbaycan çok daha güçlü bir şekilde yoluna devam edecek."  

"İnşallah en kısa sürede Azerbaycan topraklarına kavuşmuş olur"

Yılmaz, son 30 yılda Azerbaycan'ın geliştiğini, güçlendiğini ve kurumsal yapısını oturttuğunu dile getirerek "Bir taraftan da Azerbaycan halkını çok takdir ediyoruz, çok zor bir dönemden geldi ve bugün gerçekten çok yiğit bir şekilde bu mücadeleyi sürdürüyor. Huzurunuzda bu büyük halka şükranlarımızı ve takdirlerimizi ifade etmek istiyorum. Her mücadelede olduğu gibi bu mücadelede de fedakarlıklar var, şehitlerimize Cenabıallah'tan rahmet diliyorum, yaralılara ve gazilerimize acil şifalar diliyorum. İnşallah en kısa sürede bu işgal biter ve Azerbaycan topraklarına tekrar kavuşmuş olur, bu yürekten temennimizdir." ifadelerini kullandı.

Ermenistan'ın bu süreçte insani olmayan bir mücadele yürüttüğüne dikkati çeken Yılmaz, "Savaşın da bir ahlakı vardır, savaşın da bir hukuku vardır. Maalesef Ermenistan hiçbir insani ölçüye sığmayan, yine Cenevre Sözleşmesi başta olmak üzere uluslararası hukuku ihlal eden bir tavır içerisinde sivilleri hedef alıyor. Sahadaki acziyetini sivillere saldırarak bir anlamda kapatmaya gayret ediyor ama bu hiçbir zaman Azerbaycan halkının ve liderliğinin azmini kırmayacaktır. İnşallah Azerbaycan yoluna devam edecektir." dedi.

Yılmaz, dünyanın Azerbaycan'daki insani duruma yeterince tepki göstermediğine, sessiz kaldığına değinerek bu durumun üzüntü verici olduğunu vurguladı. Yılmaz, şunları söyledi:

"Ne olursa olsun, dünya ne derse desin biz Türkiye olarak sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz. Haklının yanında durmaya devam edeceğiz, insani olarak davrananın yanında durmaya devam edeceğiz. Azerbaycan, Ermenistan'ın yaptığı bu gayri insani ve savaş suçu niteliğindeki eylemlere karşılık yine hukuk içerisinde, savaş hukuku içerisinde işgal edilmiş topraklarını kurtarma gayretini devam ettiriyor. Bu anlamda da tebrik etmek istiyorum, tahriklere gelmeden olgunluk içerisinde, hukuk içerisinde bu mücadelesini Azerbaycan sürdürüyor. Bu tarihi günler sona erdiğinde hep birlikte bu işgali kaldırılmış olarak göreceğiz. Geçenlerde Azerbaycan'ın Bağımsızlık Günü'nü kutladık, işgal bittiğinde bu bağımsızlık günleri çok daha heyecanlı bir şekilde, çok daha güzel bir şekilde kutlanmış olacak. Türkiye ve Azerbaycan her zaman dost ve kardeş iki ülke ama bu süreçte çok daha fazla bunu yaşadık ve gördük. Türk halkı da yaşananları çok yakından takip ediyor."

"Karabağ Azerbaycan'dır"

AK Parti olarak Yeni Azerbaycan Partisi ile ilişkilerini sürdüreceklerini bildiren Yılmaz, şunları kaydetti:

"Hükümetlerarası diyaloğun yanı sıra partiler arası diyaloğun da çok önemli olduğunu düşünüyoruz. İnşallah bu toplantılardan sonra kurumlarımız arasında bir protokol hazırlayarak Gençlik Kollarımızla, Kadın Kollarımızla, ana kadememizle ve bütün birimlerimizle iki partinin tecrübe paylaşımını, iş birliği imkanlarını geliştirmeleri ve karşılıklı ziyaretleri artırmaları bizim de amacımız olacaktır. Gelen kardeşlerimizle de bu işin planlamasını yapacağız. Karabağ Azerbaycan'dır demek istiyorum."