İlçe Kadın Kolları Başkanları İstişare Toplantısı

Genel Başkan Yardımcımız, Siyasi ve Hukuki İşler Başkanımız, Rize Milletvekilimiz Sayın Hayati Yazıcı’nın AK Parti’nin kuruluşundan bugüne 20 yılda yaşananları ve siyasi tecrübelerini paylaştığı sunumu ile; 47 il, 411 ilçeden gelen Kadın Kolları Başkanlarımızla istişare toplantısının ilkini gerçekleştirdik.

Açılış konuşmasını Ayşe KEŞİR yaptı: “AK Parti Kadın Kolları, Sayın Cumhurbaşkanımızın en büyük desteği ve iradesiyle 21 yıldır bir gelenek oluşturdu. Türk siyasetinde siyasetin aynı zamanda bir “Kadın Hareketi” olduğunu da gösteren bir gelenek bu. Kuruluşumuzdan bugüne Sayın Cumhurbaşkanımızın kadınlarla birlikte yol yürüme inancı bize her daim güç verdi. AK Parti 21 yılda geçirdiği tüm genel seçimler, referandumlar ve yerel seçimlerle birlikte Türkiye’nin dört bir yanında 81 il, 922 ilçe, 38 bin 125 mahallede tek tek teşkilatımızı kurarak aynı zamanda siyasetin kadın-erkek omuz omuza nasıl yapıldığını da gözeten bir tarih yazdı bu kadınlar.”

AK Parti kurulduğu günden bugüne ilk seçim beyannamesinde 2022’de kadınların sorunlarını ve beklentilerini de dile getiren bir partidir. Töre-namus cinayetlerinden kadın yoksulluğuna kadar pek çok konuda iradesini, tavrını ve vizyonunu ortaya koymuştur. O günden bugüne kadın konuları öncelikli çalışma alanlarımızdan olmuştur.

Sahada mahalle mahalle ilçe ilçe ve hatta sandık sandık teşkilatlanarak vatandaşın dertlerini, sorunlarını dinleyerek onlarla istişare ederek yol yürüyen bir kadın teşkilatıyız.

Bugün 5,5 milyonu aşan üyemiz ve 500 bini aşan aktif teşkilat mensubumuzla koskocaman bir aileyiz.

Diğer yandan geçen 20 yıl içinde birlikte yol yürüdüğümüz arkadaşlarımızla bayındırlıkta kalkınmada savunmada sağlıkta damga vurdu. İftihar ettiğimiz her kalemdeki hizmette benim Hakkâri’deki mahalle başkanımın, İzmir’deki sandık temsilcimin, Trabzon’daki ilçe başkanımın da emeği var.  Buradan hepinize şükranlarımı sunuyorum.”

Genel Başkan Yardımcımız, Siyasi ve Hukuki İşler Başkanımız ve Rize Milletvekilimiz Hayati YAZICI yaptığı değerlendirmeler ve paylaştığı bilgilerle programımıza katkıda bulundu.

Yazıcı: Irak'ın ve Suriye'nin kuzeyine yönelik Pençe-Kılıç Hava Harekâtı dolayısıyla Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarını şükran ve minnetle selamlıyorum. AK Parti siyasetinin merkezinde millet vardır ve egemenlik de millete aittir. Siyaset projeler üzerinden yapılmalıdır. Biz projeci bir partiyiz ve siyasetimiz kapsayıcı. Siyasi yelpazede milletin durduğu yerde duran bir partiyiz. Millet nerede AK Parti orada. Dolayısıyla 85 milyon vatandaşımız AK Parti'nin hedef kitlesidir. Dün bize oy vermemişse bugün verebilir.

Siyaset üretebilmek için, proje üretebilmek için Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi dertli olacaksın dertli, bu toprakların aşığı olacaksın. 2023'te yapılacak seçimler tarihi bakımından ayrı bir öneme sahip. Çünkü 2023 seçimleri aziz milletimizin Kurtuluş Savaşı'ndan sonra en net kazanımı olan Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılının son seçimi. Bu bakımdan tarihÎ anlamda son derece önemli bir seçim. Bu Cumhuriyet’in kuruluşunun ikinci yüzyılının da ilk seçimi. Tarihî anlamda önemli bu seçim, siyasi anlamda da çok önemli bir seçim. Ben inanıyorum ki aziz milletimiz feraset sahibidir, sezgileri güçlüdür, doğru olanı, iş üreteni, vizyoner olanı, milletin hizmetine ter dökenleri iyi tanıyor ve egemenlik hakkını da o doğrultuda kullanacaktır.

Yine AK Parti iktidarından önce başörtüsü konusu önemli bir sorun idi.  Bu alanda binlerce kişi, sözüm ona toplum mühendisliği üstlenmiş kimi kişi ve kurumların travmasına maruz kaldı. Yasa mı vardı bunu haklı kılan, hayır. Tam aksine Anayasa'da ‘Hiç kimse eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz.' hükmü var. Buna rağmen birçok insan eğitim ve öğrenim hakkından mahrum bırakıldı. Cumhurbaşkanımızın birçok vesileyle ifade ettiği gibi dikleşmeden dik durarak, kararlı tutum ve sabırla bu sorun Türkiye'nin gündeminden çıkartıldı. Böyle bir sorun var mı, yok. Kadınların nasıl giyinmek istiyorsa o şekilde tercihini kullanabildiği bir ortam oluştu. Bütün bunlara rağmen, geçmişte anayasada, yasalarda engelleyici bir norm olmamasına rağmen fiili bir durumda, hakim bir unsurla kendilerine milletin yerine koymak suretiyle, egemenlik hakkı da kendilerine aitmiş gibi davrananlar gelecekte çıkabilir. Yasayla yapalım diye bir teklif getirdiler. Bu alanda düzenlemenin yeri yasa değil anayasadır. Çünkü kadınların inançları gereği başını kapatması ve açık tutması bir haktır. Hak ve özgürlükler, hukuk devletlerinde ve demokrasinin pratiğinde bu tür düzenlemeler anayasada yapılır. Buna yönelik Anayasa değişiklik teklifimizi hazırladık, Meclis’a sunacağız.” diyerek sözlerini noktaladı.

Programın 2.oturumunda Teşkilat Başkanımız ve Bursa Milletvekilimiz Emine Yavuz GÖZGEÇ söz aldı ve teşkilat çalışmalarımız ve projelerimiz hakkında bilgi verdi. “1 Nolu Sandık” diyerek başlattığımız sandık esaslı çalışmanın “Her gün her mahallede her sandıkta” sloganıyla seçime kadar devam edeceğini ve bu süreçte teşkilat üyelerimize düşen görevleri anlatarak sandıklara sahip çıkılması gerektiğini belirtti.

Sosyal Politikalar Başkanımız Pınar Doğan AKSOY sunumunda, Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde yürüttüğümüz “Nerede Kalmıştık…” Projemizin kayıtları, mezun sayısı ve projede gelinen nokta hakkında bilgiler verdi.

“Sosyal Medya Stratejileri” sunumuyla kürsüye gelen Tanıtım ve Medya Başkanımız, Denizli Milletvekilimiz Nilgün ÖK ise Twitter, Instagram ve Facebook kullanımıyla ilgili doğru bilinen yanlışları ve sosyal medyada paylaşım yapma konusunda dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

Son olarak söz alan Seçim İşleri Başkanımız Havva Sibel SÖYLEMEZ ise seçim süreciyle ilgili bilgilendirmelerde bulundu. Oy kullanma sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar, sandık ve oy güvenliği, oyların sayımı, müşahitlik konularında teşkilat olarak yapılması gerekenleri anlattı.

Katılım sağlayan il ve ilçe başkanlarımızın öneri, temenni ve görüşlerini alarak istişare toplantımızı tamamladık.

join us icon
SEN DE ARAMIZA KATIL Gücümüze Güç Katalım.
Yükleniyor...