CUMHURİYET KADINI BU 100’DEN DAHA GÜÇLÜ

Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı’nca düzenlenen Cumhuriyet kazanımlarının anlatıldığı "Cumhuriyet Kadını Bu 100'den Daha Güçlü" konulu basın açıklaması AK Parti kadın milletvekillerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanımız, Düzce Milletvekilimiz Ayşe Keşir, "Kadınların yıllarca bekleyen pek çok hak talepleri 2002’den itibaren AK Parti hükümetleri döneminde devrimci bir hamleyle, devrimci bir bakış açısıyla gerçekleşti." dedi.

Keşir, bu ülkenin kadınlarının halkın iradesini esas almış Cumhuriyet değerleri sayesinde haklarına pek çok Avrupa ülkesinden önce sahip olduğunu söyledi.

Mustafa Kemal Atatürk'ün, "Daha emin ve daha doğru olarak yürüyeceğimiz bir yol vardır: Büyük Türk kadınını çalışmalarımıza ortak kılmaktır." sözünü anımsatan Keşir, şöyle konuştu:

"Ne yazık ki bu söz yıllarca yerine getirilmedi. Mustafa Kemal'in hayal ettiği adımlar ne yazık ki uzunca süre atılamadı. Kadınların büyük bir kısmı eğitim başta olmak üzere çalışma hayatından, siyasetten dışlandılar. Kadın haklarını kendi ideolojilerinin tekelinde görenler kadınlara en büyük zararı verdi. Kurucu iradenin kadın hakları konusundaki kararlılığı devam etmiş olsaydı 2002’de göreve geldiğimizde karşı karşıya kaldığımız tablo bambaşka olacaktı. Kadınların yıllarca bekleyen pek çok hak talepleri 2002’den itibaren AK Parti hükümetleri döneminde devrimci bir hamleyle, devrimci bir bakış açısıyla gerçekleşti."

Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Kadını dışlayan bir toplum gücünün ve potansiyelinin yarısından vazgeçmiş demektir" ifadesinin altını çizen Keşir, 21 yıldır bu anlamda pek çok adım atıldığını, kadının Cumhuriyet kazanımlarına tam olarak ulaşılabilmesi için Anayasa’dan Türk Ceza Kanunu’na, İş Kanunu’ndan sosyal politika uygulamalarına kadar yüzlerce düzenleme ve kanunun hayata geçirildiğini iletti.

Başkanımız Ayşe Keşir, kadını toplum içinde hak ettiği seviyeye ulaştırmanın amaçlandığını belirterek anayasaya "kadın erkek eşittir" ilkesinin ilk defa AK Parti döneminde konulduğunu vurguladı

“Bütün bu düzenlemelerle bugün eğitim çağındaki, özellikle de üniversite eğitim çağındaki öğrencilerde kız ve erkek çocuğu oranı hemen hemen eşitlendi. Çünkü biz en önemli fırsat eşitliği aracı olan eğitimin önündeki engelleri de kaldırdık. 'Eşit işe eşit ücret' kadının çalışma hayatındaki en önemli mücadele alanıdır. Bunu da ilk defa yasalara biz koyduk.” açıklamasını yaptı.

"TAKIM ELBİSE GİBİ İYİ HAL İNDİRİMLERİNİ KALDIRDIK"

"Kadına karşı şiddet, cinsel saldırı suçlarını ilk defa suç olarak kanun nezdinde biz tanımladık. Kadına yönelik şiddetle mücadele suçlarında kamuoyunda 'takım elbise, kravat' gibi bilinen iyi hal indirimlerini kaldırdık.”
Keşir, "Türkiye Yüzyılı'nda büyük Türkiye kesişen kümemizde buluşarak hem Cumhuriyet kadını hem iş kadını hem anne, kız kardeş, eş, evlat olarak kırda, kentte Cumhuriyet ülkümüzü yaşatmaya devam edeceğiz. Cumhuriyetimizin 100. yılının sorumluluğunu 21 yılda yerine getirdik. Cumhuriyet ülküsü temelinde inşa ettiğimiz Türkiye Yüzyılı’nda da durmadan çalışmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.


join us icon
SEN DE ARAMIZA KATIL Gücümüze Güç Katalım.
Yükleniyor...