Genel Merkez Kadın Kolları Başkanımız Ayşe Keşir, Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Gazzeli çocuklar anısına İsrail Büyükelçiliği konutu önüne ayakkabı ve oyuncak bıraktı

Genel Merkez Kadın Kolları Başkanımız Ayşe Keşir, AK Parti Kadın Kolları üyeleri ile birlikte 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Ankara'da bulunan İsrail Büyükelçiliği konutu önünde açıklama yaparak, Gazze'de öldürülen çocukları temsilen konutun önüne ayakkabı ve oyuncak bıraktı.

"Daha kaç çocuk ölmeli?" konulu çağrıda bulunan Keşir, açıklamasında insan haklarının ihlal edildiğini ve özellikle Filistin'deki çocukların yaşam hakkının güvence altına alınması gerektiğini vurguladı.

Keşir, açıklamasında şöyle konuştu: "Gönül isterdi ki Çocuk Hakları Günü'nü şenlik havasında, bayram havasında geçirelim. Ne yazık ki hem gözlerimiz yaşlı hem yüreğimiz. Çocuk Hakları sözleşmesinde tüm çocukların eşit olduğunu belirtiyoruz. Filistin'deki çocuklar bu eşitliği hak etmiyor mu? Her 4 dakikada 1 Filistinli, her saat ise 6 çocuk ve kadın ölüyor. İsrail bugün hem Cenevre Sözleşmesi'ni hem de Çocuk Hakları Sözleşmesi'ni ihlal etmektedir."

İsrail'in uluslararası sözleşmelere aykırı hareket ettiğini belirten Keşir, savaş suçu işlendiğini belirterek, uluslararası topluma çağrıda bulundu:

 "İsrail, imza attığı tüm uluslararası sözleşmelere aykırı davranmaktadır, savaş suçu işlemektedir. Çocukların en temel hakkı yaşama hakkıdır. Sıcak yuvasında olması, okula gitmesi, parkta oynaması gereken çocuklar, vahşi bir işgalin en yakın şahitleri, mağdurları."

İsrail'in Gazze'de son üç haftada öldürdüğü çocuk sayısının, 2019’dan bu yana dünyada tüm çatışma bölgelerinde ölen çocuk sayısından daha fazla olduğunu belirten Keşir, Gazze'de uygulanan tam kuşatmanın uluslararası hukuka aykırı olduğunu ve çocukların en temel hakkının yaşama hakkı olduğunu vurguladı.

Gazze'de ölen 100 kişiden 40'ının çocuk olduğunu da belirten Keşir, Gazze'deki çocukların barınma, yiyecek, ilaç gibi en temel ihtiyaçlara dahi erişemediğini, okula gidemediğini ifade ederek, "Okullar, hem yıkıldığı için hem de okula gidecek çocuk olmadığı için açılamıyor. Bir milletin çocuklarını katletmek geleceğini yok etmektir. Bu soykırım değil de nedir? Bu faşizme dur demeliyiz. Gazze bugün meçhul çocuklar şehri, Gazze bugün bir çocuk mezarlığı.” dedi.

 Bugün AK Parti Kadın Kolları olarak ve aynı zamanda kadın milletvekilleri, anneler, anne adayları olarak buradayız diyen Keşir, “Dünya Çocuk Hakları Günü'nde bu ayakkabıları, oyuncakları burada bırakıyoruz. Çünkü ölen çocuklar ayakkabılarını giyemezler, oyuncaklarla oynayamazlar. Dünya Çocuk Hakları Günü'nde bu da tüm dünyaya ayıp olarak yeter diyorum" ifadelerini kullandı.

 

join us icon
SEN DE ARAMIZA KATIL Gücümüze Güç Katalım.
Yükleniyor...