Üreten Kadınlar Kadın Emeği Zirvesi'nde buluştu

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı organizasyonuyla; üretimde, toplumsal refah artışında, dolayısıyla Türkiye Ekonomisi’nde “Ben de Varım” diyen kadınlar Kadın Emeği Zirvesi’nde buluştu.

Kadınların meslek edinmelerini, devlet desteklerinden haberdar olmalarını ve bu desteklerden faydalanmalarını artırmak amacıyla; 9 Nisan 2021’de “Kadın Emeği Türkiye’nin İstikbali” sloganıyla yola çıkılan programın finali niteliğindeki “Kadın Emeği Zirvesi” 19 Aralık 2022’de Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Hanımefendi Emine Erdoğan’ın katılımlarıyla İstanbul’da gerçekleştirildi.  


Alanında başarılı, iş dünyasının tanınmış isimlerinin konuşmalarıyla tüm girişimci kadınlara ilham verdiği Zirve’de; üretimden hizmet sektörüne sosyal hayatın her alanında kadınların Türkiye Yüzyılı’na verdikleri katkı vurgulandı. 

Tam anlamıyla bir tecrübe transferinin yapıldığı Kadın Emeği Zirvesi; AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı ve Düzce Milletvekili Ayşe Keşir’in açılış konuşması sonrası "Cam Tavanları Kırıyoruz", "Kadın Girişimcinin Rakibi Kim?" ve "Değişen Dünyada Kadının Ayak İzi" oturumlarıyla devam etti.


I.Oturum “Cam Tavanları Kırıyoruz”

Moderatörlüğünü Tanıtım ve Medya Başkanımız, Denizli Milletvekilimiz Nilgün ÖK’ün yaptığı oturumun panelistleri;
Adana Organize Sanayi Bölgesi Kadın Sanayici Platformu Başkanı Ayça Çelik,
Trendyol Uluslararası Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Burcu Yaşar Topuz,
ANLAŞ Anadolu Lastik A.Ş. İcra Kurulu Başkanı  Leyla Ağan 
iş dünyasının zorluklarıyla nasıl baş ettiklerini paylaştılar.

II. Oturum “Kadın Girişimcinin Rakibi Kim?”
Moderatörlüğünü Kagider Başkanı Emine Erdem’in yaptığı oturumda;
Pirelli Türkiye CEO’su Lale Cander,
Alarko Holding Kurucusu Leyla Alaton, 
Sungrup Yönetim Kurulu Başkanı Sühendam Urbay, 
Dorçe Prefabrik Yapı San. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Süheyla Çebi Karahan’ın 
tecrübeleri ve yeni uluslararası pazarlara erişim konuşuldu.

III.Oturum “Değişen Dünyada Kadının Ayak İzi”    
            
Programın bu bölümünde Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan 81 ilden gelen girişimci kadınlara hitap ederek onlara duyduğu güveni bir kez daha vurguladı. 

KADINLARIMIZA DAHA FAZLA DESTEK VERMEKTE KARARLIYIZ

Konuşmasına “Bir fikri olan, çalışan, üreten, yaşamak için olduğu kadar yaşatmak için de emek veren her kadının yanındayız.” sözleri ile başlayan Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan konuşmasının devamında işletmeden projeye, enerjiden teknolojiye, dijital dönüşümden konuta kadar geniş bir yelpazeye yayılan yeni destek paketinden bahsetti. Kadın girişimcilere ve kadın kooperatiflerine de 2 milyar liralık kefalet paketi tahsis ettiklerini ve yalnızca üretimde değil hayatın her alanında kadınlara pozitif ayrımcılık yaparak onların enerjilerini ve emeklerini hayalleriyle buluşturmaya da özel önem verdiklerine değindi. 

KADININ YER ALMADIĞI BİR SİYASİ HAREKET YOK OLMAYA MAHKÛMDUR

Bu inançla AK Parti’yi kurarken toplumun istisnasız tüm kesimlerine ulaşacak bir teşkilatlanma yapısı oluşturduklarına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kadınlarımızın temsil düzeyindeki olumlu gelişmeleri öğretmenlerden akademisyenlere, iş hayatından spora kadar her alanda görmek mümkündür. Önümüzdeki seçimlerde kadınlarımızın hem AK Parti’nin kendilerine sağladığı kazanımlara, hem de Türkiye Yüzyılı’na sahip çıkacaklarına inanıyorum.” diyen Erdoğan, 2002’den itibaren Meclisteki kadın temsil oranının düzenli olarak yükselerek bugün yüzde 17,4 seviyesine kadar yükseldiğini de vurguladı.

Cumhurbaşkanımız, genel Başkanımız Recep Tayyip Errdoğan’ın ardından,  
oturumun moderatörlüğünü yapan Başkanımız Ayşe Keşir yaptığı konuşmada;

“Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Kadını dışlayan bir toplum, gücünün ve potansiyelinin yarısından vazgeçmiş demektir.’ sözünden ilham alarak “Kadın Emeği Türkiye’nin İstikbali” diyerek hayalleri olan tüm kadınlara devlet desteklerini anlatmak için çıktığımız yolda 45 binden fazla kadına ulaştık.” dedi. 

Keşir, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Proje kapsamında 81 ilde;  ailesi için, memleketi için hayalleri olan kadınlara devlet desteklerini anlattık ve kadınların hayallerine bir kapı aralayarak onlara güç verdik. Yine bu kadınlar; KOSGEB’in, TKDK’nin, İŞKUR’un, Kalkınma Ajanslarının, ORKÖY’ün, Tarım ve Orman Bakanlığının, Ticaret Bakanlığının desteklerinden, hibelerinden haberdar edildi ve bununla kalmayıp daha önce bu desteklerden faydalanan öncü kadınlar ile bir araya getirildi. 
Yüzlerce ilham veren hikâye dinledik, yüzlerce anı biriktirdik ve binlerce kadının hayatına dokunduk… 
Türkiye Yüzyılı’na emek emek tuğla koyan kadınlar, yarınları da inşa edecek.“ dedi.

Oturuma iş dünyasında alanında birçok başarıya imza atmış; 
Teksan Kauçuk Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Arzu Uslu,
Medster Tıbbi Cihaz ve Sağlık Hizmetleri Kurucusu Aysu Öztürk Demir 
Covisart Ltd. Şti. Kurucusu Ayşe Ertaş, 
Ebrulimm Alışveriş Tic. Ltd. Şti. Kurucusu Emine Kılıç,
Insider CFO’su  Merve Nazlıoğlu,
Sungrup Yönetim Kurulu Başkanı Sühendam Urbay
gerçek başarı hikayeleriyle, girişimlerini geliştirmek isteyen Anadolulu kadın girişimcilerimize etkili bir yol haritası çizerek ilham oldular.                 

join us icon
SEN DE ARAMIZA KATIL Gücümüze Güç Katalım.
Yükleniyor...