“Yaşlılarımız bizim başımızın tacıdır”

Çalık, "Yaşlılar, yaşamımızın en değerli hazineleridir çünkü onlar toplumsal bütünlüğün bir çimentosu, deneyimleri, birikimleri, bilgileri ve ufukları sayesinde istikbalimize ışık tutan belleklerimizdir." ifadesini kullandı.

Bir milletin yaşlılarına karşı gösterdiği tutum, sunduğu imkanlar ve yaşam süresinin uzunluğunun o ülkenin refah ve gelişmişlik seviyesinin en önemli göstergelerinden olduğunu vurgulayan Çalık, "Yaşlılar, yaşamımızın en değerli hazineleridir çünkü onlar toplumsal bütünlüğün bir çimentosu, deneyimleri, birikimleri, bilgileri ve ufukları sayesinde istikbalimize ışık tutan belleklerimizdir." değerlendirmesinde bulundu.

Yaşlıların toprağa kök salmış güçlü çınarlar olduğuna işaret eden Çalık, her bireyin bir gün yaşlanacağının, bugünün küçüklerinin yarının büyükleri olacağının unutulmaması gerektiğine değindi.

Çalık, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"2002 yılı itibarıyla asosyal devletten sosyal devlet ilkesini hayata geçiren hükümetlerimiz, son 15 yıldır devletimizin şefkat ve merhametli ellerini vatandaşlarımıza uzatma gayesiyle canla başla çalışmış ve çalışmaya devam etmektedir. Bu hususta amacımız, çınarlarımızın hayatını kolaylaştırmak, daha rahat ve huzurlu bir yaşam hayatı sunmaktır. AK Parti olarak, 2007 yılında yaşlılarımıza evde bakım hizmetini başlattık. Bu uygulama ile 113 bin yaşlımıza bakan refakatçiye yaklaşık 4,5 milyar lira bütçe ayırdık. İlk kez evde sağlık hizmetini başlattık. 81 ilde, 915 birim, bin 111 araç ve 4 bin 605 personel ile çınarlarımızın ayağına sağlık götürdük.

İmkanları yetersiz, bakacak kimsesi olmayan yaşlılarımıza aylık bağladık. 65 yaş üstü aylığını, 2002-2017 yıllarında tam 7,5 katına çıkardık. 2002 öncesi eski Türkiye'den kalan enkazlardan biri, utanç vesilesi maaş kuyruklarına son verdik. Geçtiğimiz yıl itibarıyla 12 milyon 599 bin vatandaşımıza evde maaş ödemesi yaptık. 65 yaş üstü çınarlarımıza belediye otobüsleri ve halk otobüslerinde serbest kart uygulamasını getirdik, şehir içi ulaşımdan ücretsiz faydalanmalarının önünü açtık ve daha birçok yaşlı dostu sosyal politikalar geliştirdik. 'Yaşlılarımız bizim başımızın tacıdır' dedik, o tacı hep baş üstünde tutmak için de onlara hak ettikleri değeri vermeye devam edeceğiz."

Yaşlılara sahip çıkmanın insanlık ve yurttaşlık vazifesi olduğunu belirten Çalık, bütün yaşlılara sağlıklı ve uzun ömür temennisinde bulunarak Yaşlılar Haftası'nı kutladı.

join us icon
SEN DE ARAMIZA KATIL Gücümüze Güç Katalım.
Yükleniyor...