Yükleniyor...

Zeydin KAYA

İl Başkanı

1971 Hakkâri Merkez Işık Köyünde dünyaya geldi. Hakkâri İmam Hatip Lisesi’nden 1994 yılında Okul birincisi, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesindende 2000 yılında mezun oldu.  Üniversite yıllarında MGV Hukuk Fakültesi Sınıf Sorumlusu olarak görev yaptı. 

1996 yılında Milli Gençlik Vakfı Hakkâri Şubesini bir grup arkadaşıyla kurdu. Aynı yıl Diyanet işleri Başkanlığı Hakkari il müftülüğünde İmam Hatip olarak göreve başladı.  1997 yılında Hukuk Öğrencisi iken Milli Gençlik Vakfı Hakkâri Şubesi Başkanı oldu ve bu görevine vakıf kapatılıncaya kadar devam etti.

2000 yılında İmam Hatiplik görevinden ayrılarak avukatlık stajını yaptıktan sonra Hakkâri İlinde Serbest Avukatlık Mesleğine başladı ve halen bu görevini Hakkâri ilinde örnek olacak  şekilde sürdürmektedir. 

2002 Genel Seçimlerinde Saadet Partisi Hakkari Millet Vekili Adayı oldu.  2005 Yılında AK Parti Hakkari Merkez İlçe Başkanı ve İlBaşkan Yardımcısı olarak görev yaptı. 2007 Genel Seçimlerinde AK Parti Hakkari Milletvekili aday adayı oldu ve o tarihten bugüne kadar da AK Parti Üyeliği ve Hakkari Merkez İlçe Kongresi Delegeliği devam etmektedir. 

2009 yılında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Temel İslam Bilimleri Bölümü, Tefsir Ana Bilim Dalında Yüksek Lisans Eğitimine başladı ve 2011 de bitirerek Tez aşamasında iken Van Depremi ile birlikte ara verdi. 2010 Yılında Gelir Vergisinde Hakkari ilinde 1’nci oldu. Sonraki yıllarda da gelir vergisinde ilk sıralarda yer aldı.  2005-2007 yılları arasında Hakkari Barosu BaşkanYardımcılığı,2017-2019 yılları arasında da Hakkari Barosu Başkanı olarak görev yaptı. 

Kendi aşiretinin büyüğü olarak, toplumsal barışa katkıları ve hayırseverliği ile ön plandadır.  Mazlum-Der Hakkari Şubesi Yönetim Kurulunda değişik zamanlarda görev aldı.  Halen Birlik Vakfı Hakkari Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi, İlim Yayma Cemiyeti Hakkari Şubesi Yönetim Kurulu  Üyesi, TÜGVA Hakkari Yüksek İstişare Kurulu Üyesi ve Ensar Vakfı Hakkâri Şubesi İstişare Kurulu Üyesidir. Haziran 2020- Haziran 2023 yılları arasında CİHANNÜMA DERNEĞi Hakkari İl Temsilcisi olarak görev yapmıştır. 

Şubat 2021’den 2023 Genel seçimlerine kadar AK Parti İl Başkan Yardımcısı olarak görev yapmış olup 2023 yılı itibariyle Hakkari ilinde AK Parti İl Başkanı olarak görev yapmaktadır. Evli ve 6 çocuk babasıdır.

join us icon
SEN DE ARAMIZA KATIL Gücümüze Güç Katalım.