Cemal DONAT

Engelliler Koordinasyon Merkezi Başkanı

1981 yılında Hatay’ın Kırıkhan İlçesi’nde doğdu.

1993 yılında Kırıkhan Gazi İlk Öğretim Okulundan, 1997 yılında Gaziantep Görme Engelliler GAP Ortaokulu’ndan, 2000 yılında Kırıkhan Gazi Lisesi’nden ve 2004 yılında da Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

2014 Mahalli İdareler Seçimleri akabinde Üsküdar İlçesi Belediye Meclis Üyeliği yaptı.

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’nda 2007 yılından 2013 yılına kadar İl Engelliler Komisyonunda görev yaptı. 2013 yılından 2020 yılına kadar Mevzuat Komisyonu Başkanlığı, 2020 tarihinden itibaren iki dönem Engelliler Koordinasyon Merkezi İstanbul İl Başkanlığı görevini yürüttü.

28. dönem genel seçimlerinde İstanbul 1. Bölge Milletvekilliği’ne aday gösterildi.

2008-2018 yılları arasında Turkcell ve FEV ortak projesi olan “Mutlu Engelli Çağrı Merkezinin yöneticiliği ve Ar-Ge sorumluluğunu yürüttü.

Ülkemizde sayısı milyonları aşan engelli, yaşlı ve dezavantajlı gruplarla ilgili sorunların çözümüne yönelik politikaların üretilmesinde aktif olarak görev aldı.

2020-2021 yılları arası “Turkcell Hukuk ve Regülasyon Birimi İş Hukuku Danışmanlığı yaptı.

İstanbul Barosu’nda 2008-2010 yılları arasında “Engelli Hakları Komisyon Başkan Yardımcılığı”, 2010-2016 yılları arasında “Engelli Hakları Merkezi Başkanlığı” ve 2016-2022 yılları arasında “Türkiye Barolar Birliği İnsan Hakları Kurulu Üyeliği” yaptı.

Fiziksel Engelliler Vakfı mütevelli heyeti üyesi olan Cemal DONAT; Fiziksel Engelliler Vakfı Spor Kulübü Derneği’nin kurucuları arasında yer aldı ve sayman olarak görev yaptı.

HAKEDER Derneği üyesi olup aynı zamanda Hukuk Komisyonu Üyeliği görevini yürütmektedir.

İstanbul Uluslararası Medeniyet Araştırmaları Derneği (MEDAR) Kurucuları arasında yer alan Cemal DONAT ; derneğin kurulduğu tarihten bu yana Genel Sekreterlik görevini yürütmektedir. MEDAR’ın yaptığı ulusal ve uluslararası seminer, sempozyum ve bilimsel toplantıların organizasyonunda görev aldı. Özellikle MEDAR ve MEB iş birliği ve TURKCELL’in katkılarıyla 15.000 ortaokul ve lise öğretmenine verilen MEDENİYET BİLİNCİ kitap ve eğitimlerinin içeriklerinin oluşturulmasında ve MEDENİYET BİLİNCİ eğitimlerinin gerçekleştirilmesinde görev üstlendi. MEDAR tarafından yapılan TRT’de yayınlanan ve her biri 3 bölümden oluşan "Bir Medeniyet Düşünürü Farabi”, "Bir Medeniyet Bilgini Biruni" belgesellerinin yapımında Hukuk Müşaviri ve Denetimci olarak görev aldı. MEDAR tarafından yapılan “Bilge Hekim İbn-i Sina Belgeseli’nin Hukuk Müşavirliği ve Denetçiliği görevini üstlendi.

“Türkiye’de Engelli Gerçeği” “100 Soruda Engelli Hakları” “Sosyal Hizmet Kılavuzu” kitapları AK Parti İstanbul İl Sosyal Politikalar Başkanlığı tarafından yayınlanmış olup, özellikle dezavantajlı kitlelerin bilgilendirilmesini sağlamıştır.

Halen Serbest Avukatlık, Bilirkişilik ve Arabuluculuk yapan Cemal DONAT, Bakırköy Arabuluculuk Merkezi’nin kurucuları arasında yer almaktadır.

Felsefe, teknoloji, havacılık ve savunma sanayisine ilgi duyan, okumayı, spor ve doğa gezileri yapmayı çok seven Cemal DONAT evli ve 3 çocuk babasıdır.

join us icon
SEN DE ARAMIZA KATIL Gücümüze Güç Katalım.
Yükleniyor...