"Ülkemizin itibarını artırmak, lojistik faaliyetlerini geliştirebilmek, ihracatımıza, üretimimize, istihdamımıza katkı sağlamak için düzenleme yapılıyor"

TBMM Genel Kurulunda, ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı.

Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, "Türkiye'nin geleceğini sattınız" şeklindeki eleştirilere karşılık, "Bu 14 liman içinden yaklaşık yarısı bizden önceki dönemde özelleştirilmiş. Burada kimseye peşkeş yok, ülkemizin itibarını artırmak, lojistik faaliyetlerini geliştirebilmek, ihracatımıza, üretimimize, istihdamımıza katkı sağlamak üzere yapılan bir düzenlemedir. Doğru bir düzenlemedir." dedi.

Özelleştirme sürelerinin 30 ile 39 yıl arasında değiştiğini, süre satın alan firmanın yatırım yapma mecburiyeti olduğunu anlatan Elitaş, 2030'dan itibaren hasılatın yüzde 5'inin de kamuya gelir olacağını kaydetti.

Sendikalarla ilgili düzenlemeye yönelik eleştirilere üzüldüğünü belirten Elitaş, "Sendika üyesi olmayan çalışanlar üç ayda 200 lira, sendika üyesi olanlar da üç ayda 700 lira alacak. Yani ortaya çıkan üç aylık dönemde 500 liralık bir rakam için bunu 'rüşvet' diye ifade etmek, o arkadaşlarımızı rüşvetle itham etmek gerçekten hiç yakışmayan bir davranıştır." diye konuştu.

join us icon
SEN DE ARAMIZA KATIL Gücümüze Güç Katalım.
Yükleniyor...